Portal telefonii internetowej
Voip     |    Działanie     |    Protokoły     |    Konfiguracja     |    Galeria     |    Linki
Konfiguracja przykładowych urządzeń do korzystania z telefoni VoIP

Na tej stronie opisałem jak skonfigurować różne urządzenia aby skorzystać z dobrodziejstw jakie daje telefonia VoIP. Skorzystać z usług telefoni VoIP jak już napisałem na wcześniejszej stronie można w różny sposób. W zależności od potrzeb i środków z VoIP można kożystać bezpośrednio z komutera, podłączając tradycyjny telefon do bramki VoIP lub z telefonu IP.

Telefony programowe

x-lite

Telefony IP

Grandstream BT200

Telefony VoWiFi

T-Com tc300

Korzystając z komputera do rozmów przez internet napewno decyduje się wiele osób, gdyż wymaga to jedynie słuchawek oraz mikrofonu to napewno najtańsza z możliwych opcji. Wadą takiego rozwiązania jest natomiast to, że do prowadzenia rozmów konieczne jest aby komputer był cały czas włączony. Istnieje wiele programów tak zwanych "Softphfone" czyli telefonów programowych. Dla przykładu opisze konfiguracje programu X-Lite, który korzysta z protokołu SIP.

SoftPhone ---X-Lite---

menu

x-lite


Tak wygląda przykładowy SoftPhfone za pomocą którego można rozmawiać za darmo ze znajomymi zarejestrowanymi u tego samego dostawcy lub za nie wielką opłatą z resztą świata. Wszystkie przykłady opisałem korzystając z ustawień tego samego dostawcy, zarejestrowałem się na tlenofon.pl, wszystkie niezbędne informacje konfiguracyjne znajdują sie w panelu użytkownika, gdzie można doładować konto, zamówić numer stacjonarny(dzięki czemu można dzwonić i odbierać rozmowy jak ze zwykłego telefonu), sprawdzić spis połączeń i wiele innych.

Informacje potrzebne do skonifurowania x-lite to:

  • Proxy: sip.tlenofon.pl
  • User ID: Tlenofon login (bez @tlen.pl)
  • Password: Tlenofon hasło

Mając te informacje jestem już wstanie skonfigurować przykładowy softphfone x-lite. Kolejnym krokiem jest wybranie opcji konfiguracji konta SIP z menu głównego:

Menu główne programu x-lite

Następnie w odpowiednich polach wpisać dane potrzebne do rejestracji naszego nowego konta SIP w x-lite:



Po zatwierdzeniu zmian mam możliwość wykonywania połączeń wychodzących jak i odpierania przychodzących.

Telefon IP ---Grandstream BT200---

menu

Grandstream BT200


Tak wygląda telefon IP wykorzystujący protokół SIP. Obecnie posiadam ten telefon dlatego też wybrałem go jako przykład do konfiguracji. Konfiguracja jest bardzo prosta, podobnie jak w przypadku softphfon musimy posiadać informacjie do rejestracji naszego konta na serwerze. Telefony IP posiadają bardziej bogatą możliwość konfiguracyjną od programowych,a główną ich zaletą jest to że nie potrzebują komputera ani bramki VoIP do właściwego działania. Podłączone bezpośrednio do sieci mają możliwość łączenia się z innymi telefonami IP dzwoniąc na numer IP innego telefonu. Przykładowa konfiguracja telefonu Grandstream BT 200 korzystając z przeglądarki wygląda następująco:



Po wybraniu zakładki "ACCOUNT" wprowadzam wszystkie potrzebne dane aby zarejestrować moje konto SIP. Oczywiście należy jeszcze przypisać mu adres IP, maske sieciową, bramę. Telefon IP jest urządzeniem sieciowym i traktuje się go jako kolejny host w sieci. Skonfigurować adresy można przez przeglądarke lub z menu telefonu. Adres można przypisać statycznie lub przez serwer DHCP.

Przypisywananie adresu sieciowego


Telefon VoIP+WiFi+GSM ---T-Com tc300---

menu




Telefon który łączy w sobie możliwości obsługi GSM oraz VoIP wykorzystując połączenie bezprzewodowe WiFi. Urządzenie bardzo praktycznie, gdy w pobliżu jest sieć bezprzewodowa można bez problemu natychmiast skonfigurować telefon i wykorzystywać internet do prowadzenia rozmowy natomiast gdy nie ma żadnej sieci telefon bez problemu dziła jak zwyczajny telefon GSM korzystając z zakresów 900/1800/1900 MHz. Telfonu obecnie nie można kupić w żadnym polskim sklepie, natomiast jak się poszuka po aukcjach interentowych bez problemu można go znaeźć.

Jak się konfiguruje ten telefon do korzystania z usługi VoIP? Najpierw trzeba mieć dostęp do internetu. Telefon posiada wbudowany interfejs WLAN 802.11g i za jego pomocą potrafi połączyć się z sieciami w pobliżu:



Po nawiązaniu połączenia z internetem sprawdzamy jaka jest moc sygnału sieci. Po prawej stronie widać siłe sygnału WLAN a po lewej sieci GSM


Następnym krokiem jest przejście do konfiguracji konta SIP poprzez wybranie: menu -> wlan -> SIP settings :
       


Znajduje się tu lista poszczególnych pól które należy uzupełnić danymi, które uzyskuje siępo rejestracji u operatora, w tym przykładzie jest tlenofon.pl. Potrzebne informacje to:

  • Proxy: sip.tlenofon.pl
  • Outbound Proxy: sip.tlenofon.pl
  • Use Outbound Proxy: Yes
  • Register Expires: 60 (w sekundach)
  • User ID: Tlenofon login (bez @tlen.pl)
  • Password: Tlenofon hasło
  • Preferred Codec: G729a lub G726-32
  • Port: 5060




Po wprowadzeniu wszystkich ustawień, po chwili nowe konto VoIP powinno zostać zarejestrowane, sprawdzić to można poprzez wybranie opcji SIP status:


Na panelu głównym powinna być widoczna nazwa profilu


Jest już wszystko ustawione i telefon jest gotowy do wykonywania połączeń wykorzystując możliwości VoIP, oczywiście aby jakość rozmowy była najlepsza poziom sygnału sieci WLAN powinien być jak najwyższy.

Teraz wybierając numer telefonu z książki adresowej należy wybrać opcje połączenia i zaznaczyć, że połączenie powinno być wykonywane przez sieć WLAN, można pominąć ten krok gdyż telefon po wykryciu domyślnej sieci bezprzewodowej i pomyślnym zarejestrowaniu konta SIP, automatycznie dzwoni przez internet, w przypadku braku połączenia z siecią bezprzewodową w trakcjie rozmowy automatycznie rozmowa jest przełączana na sieć GSM:

        
statystyka