Portal telefonii internetowej
Voip     |    Działanie     |    Protokoły     |    Konfiguracja     |    Galeria     |    Linki
Jak działa VoIP

Komputer już dawno temu był wykorzystywany do zapisywania na nim ludzkiego głosu wykorzystując np. mikrofon. Proces zapisu takiego dźwięku polega na próbkowaniu tego sygnału z częstotliwością przewyższającą liczbę 8000 próbek na sekundę po czym próbki zostają zapisywane w pamięci naszego komputera. VoIP działa w podobny sposób z tą różnicą, że próbki są przekazywane siecią informatyczną do urządzenia potrafiącego otrzymać te dane i zamienić je na dźwięk. Naturalnie przesłanie takiej informacji jest dość skomplikowane. Na rysunku 1 znajduje się uproszczony model przedstawiający operacje przekazywania dźwięku analogowego pochodzącego ze standardowego telefonu.

Rys.1
Rys.1 Podstawowe elementy operacji VoIP, gdzie sygnał wejściowy pochodzi z tradycyjnego telefonu analogowego

Generowany sygnał z telefonu najpierw przetwarzany jest na postać cyfrową. Następnie sygnał w postaci cyfrowej pooddawany zostaje kompresji wykorzystując wybrany przez administratora systemu kodek (algorytm). Tabelka 1 przedstawia najbardziej popularne kodeki występujące w siei VoIP.

Tabelka 1
Tabelka 1. Charakterystyka kodeków VoIP


Po przeprowadzonej kompresji dane w postaci binarnej zero „0” i jedynek „1” podawane są do „packetizera” (Packetizer gromadzi bajty w pakiety, aż do zdefiniowanej wielkości. Pakiet wtedy jest ustawiany w kolejce do transmisji). Następnie gotowe pakiety są przesyłane przez dedykowane sieci wykorzystujące protokół IP. Po dotarciu pakietu do celu następuje jego rozpakowywanie. Zakodowane dane pakietu zostają zdekodowane oczywiście kompatybilnym kodekiem z którym był kodowany, po czym ciąg danych cyfrowych zostają z powrotem zamienione na sygnał analogowy i odtwarzany przez telefon. Z VoIP korzysta się dzięki różnym urządzeniom, najczęściej spotykane to:

ATA(Analog Telephone Adapter)(Bramka VoIP)

Najprostsza i najczęściej stosowana forma korzystania z VoIP. Urządzenie pozwala na podłączenie tradycyjnego telefonu analogowego z internetem.

Rys.2
Rys.2 Bramka VoIP


Telefon IP

Jest wyposażony w złącze RJ-45, telefon podłącza się do gniazda sieciowego udostępniającego internet. Niektóre telefony tego typu mają możliwość podłączenia się do sieci bezprzewodowych Wi-Fi korzystając z wbudowanych interfejsów.

Rys.3
Rys.3 Telefony VoIP


Komputer

Na pewno najtańsza forma korzystania z tej technologi. Posiadanie dostępu do internetu, odpowiedniego oprogramowania, słuchawek, mikrofonu oraz karty dźwiękowej dają możliwość korzystania z połączeń VoIP.

Rys.4
Rys.3 Komputer wyposażony w odpowiedni sprzęt
statystyka